Jedna z nejlevnějších a také nejoblíbenějších akčních kamer SJCAM SJ4000 Wi-Fi dorazila i k nám do redakce na recenzi a z jejího příchodu jsem doslova nadšen. Nebudu ale předbíhat a než se pustíte do čtení recenze, tak aktuální cenu můžete ověřit u tohoto prodejce, kde je kromě této kamerky i spousta dalších outdoorových kamer a příslušensví.

Obsah balení

Kamerka dorazila v kartonové krabičce, kde dominantní barvou je bílá. Obal zdobí mnoho obrázků, QR kódy pro stažení aplikace do smartphonu a obsáhlý popis technických specifikací. Přední část ještě nabízí náhled na kameru ve vodotěsném pouzdru. Vzhled balení na mě působí laciným dojmem, ale hned po otevření krabice tuhle drobnost odpouštím. Uvnitř se nachází totiž celá řada příslušenství a tak, pokud nemáte žádné specifické požadavky, nemusíte už kromě paměťové karty investovat ani korunu.

V balení je vedle samotné kamery, baterie, nabíječky a vodotěsného pouzdra (do 30 metrů) další hromada příslušenství a vůbec nechápu, jakým způsobem se někomu podařilo vše vtěsnat do tak malého prostoru. V balení se nachází ještě tyto věci: náhradní dvířka s průduchy pro lepší zvuk (nejsou vodotěsná), držák na řídítka, závit na stativ, úchyt na pásek, držák na helmu, jistící lanka, popruhy na suchý zip, stahovací pásky, samolepící držáky pro přichycení snad úplně kamkoli, leštící hadřík a nezbytný originální návod v angličtině, němčině a čínštině. Prodejce přihodil ještě český návod a jako dárek i stolní mini stativ.

Design a zpracování

DSCN3227

Design je v podstatě stejný jako u většiny kamer tohoto typu. Začnu rozměry, jenž číní 29 x 59 x 41 mm a váha včetně baterie je 58 gramů. Kamerka je opravdu malá a nezasvěceným by mohla připomínat dětskou hračku, čemuž přidávají i použité materiály. Obal je vyroben kompletně z plastu, ale právě díky tomu byla zachována rozumná váha a hlavně lákavá cena. Boční strany jsou pro jistější úchop zdrsněny jemnými zářezy, aby se minimalizovalo nechtěné vyklouznutí. Přední strana je hladká a přitahuje na sebe otisky prstů a různé šmouhy. Na levé straně jsou konektory microHDMI, microUSB a také slot pro microSD kartu do kapacity 32 GB.

Ke zpracování mám pár výhrad. Tak jako Radek měl u recenze Xiaomi Yi Sport Camera obavy o výdrž krytek, tak stejný problém pozoruji i u SJCAM SJ4000. Krytka na baterii sice drží pevně na svém místě, ale zámek nevypadá příliš spolehlivě a i tady chybí jakékoli zajištění proti ztrátě. Boční strana s citlivými konektory není pro jistotu chráněna vůbec a trocha vody tak může způsobit neštěstí. Tyhle nedostatky řeší použití voděodolného pouzdra. Jen při výměně baterie v terénu si krytku musíte pohlídat, ať se nikam nezatoulá. Na jiné nedostatky jsem nenarazil a věřím, že ani nenarazím.

Ovládání, funkce

Ovládání je díky minimu tlačítek intuitivní. Power tlačítkem na přední straně se kamera zapne/vypne a také se s ním přepíná mezi režimy videa/fota/prohlížení snímků/nastavení. K pohybu v menu, digitálnímu zoomu (4 násobný zoom) a zapnutí Wi-Fi, slouží dvojice bočních tlačítek a poslední tlačítko na vrchní straně slouží pro potvrzení výběru a také jako spoušť.

Kamera SJCAM SJ4000 Wi-Fi je osazena oproti svému předchůdci i 1,5 palcovým displejem s rozlišením 960 x 240 pixelů. Ten není valné kvality a určitě není ideální pro prohlížení záznamů. Proto tady ale není. Je určen především pro nastavení bez nutnosti kameru propojit se smartphonem a pro náhled scény zabírané objektivem, aby se nestalo, že až doma zjistíte, že to, co jste chtěli natočit jste nakonec nenatočili. Přítomnost displeje je velkým plusem a taky hlavním důvodem proč jsem dal přednost tomuto kousku před kamerou od Xiaomi.

Hardware

Základem kamery SJCAM SJ4000 Wi-Fi je snímač typu CMOS Aptina AR0330 a zpracování videa má na starosti procesor Novatek 96655. Objektiv je širokoúhlý se záběrem 170 stupňů a clonovým číslem f/2.8. Kamera zvládá videa v maximálním rozlišení 1920 x 1080 při 30 fps. Dále také 1280 x 720, 848 x 480, 640 x 480, a to při 60 fps. Fotografie lze pak pořídit až v rozlišení 12 MPx, které je ale dopočítáváno, protože nativní rozlišení snímače jsou 2 MPx. Výstupní formát je pro video MOV a pro fotorafie JPG. Kamera si poradí i se záznamem zvuku, bohužel jen v mono a kvalita není nic moc. Akční kamery ale slouží k jiným věcem než je záznam zvukové stopy, ne?

Konektivita a aplikace

Dalším vylepšením oproti předchůdci je přítomnost Wi-Fi modulu, díky kterému lze zobrazit živý náhled na displeji smarphonu, měnit nastavení a prohlížet nebo stahovat soubory z kamery do smartphonu. Přenášet soubory lze samozřejmě i klasicky pomocí kabelu.

Rychlost přenosu prostřednictvím Wi-Fi je cca 600-700 kb za vteřinu.

Oficiální aplikace je dostupná pro smartphony s iOS i Androidem a navede vás na ni naskenování QR kódu na krabici. Pro Android je to aplikace SJCAM HD dostupná zdarma na Google Play. Prostředí aplikace je přehledné a nechybí v ní nic důležitého.

Videa a fotografie

Ačkoli akční kamery slouží především k pořizování videa a primárně nejsou určeny pro fotografování, tak SJCAM SJ4000 Wi-Fi si poradí s obojím skvěle a dokáže vykouzlit krásné širokoúhlé snímky. Počasí mi moc nepřálo a tak jsou všechna videa natáčena za mírného deště a zatažené oblohy. Přesto je kvalita nad mé očekávání. V interiéru snímky sice zrní, ale kdo by taky s akční kamerou natáčel doma.

Fotografie bez použití zoomu

Fotografie s použitím 2x digitálního zoomu

Fotografie v plném rozlišení jsou ke stažení zde a nekomprimovaná videa najdete tady.

Baterie

Kapacita akumulátoru je 900 mAh a s přehledem zvládne zhruba 65 minut dodávat energii na natáčení při nejvyšším rozlišení. Tato doba se pak logicky snižuje, pokud se rozhodnete kameru bezdrátově propojit se smartphonem. Hodina provozu je u tohoto typu kamer průměrná hodnota. Komu to nestačí, není problém pořídit náhradní baterii za pár korun. Velkým pomocníkem na cestách je také power banka s jejíž pomocí lze kameru dobíjet i během natáčení.

Závěr

Pomalu jsme se dopracovali k poslední kapitole recenze SJCAM SJ4000 Wi-Fi, kde budu, jak je jasné z předchozích vět převážně chválit. Kromě nepříliš vhodného způsobu ochrany šachty na baterii a absence krytek konektorů mi nic jiného výrazně nevadilo a s kamerkou jsem nadmíru spokojený. Za cenu zhruba 2500 Kč (skladem zde) je SJ4000 Wi-Fi patrně nejlepší volbou v této cenové hladině. Jasně, ještě tady máme Xiaomi Yi kameru, která ale nemá displej a v základu nenabízí žádné příslušenství, a to ani vodě odolné pouzdro. Je tak nutno investovat do pouzdra, držáků atd.

Kamera zvládne za ideálních světelných podmínek vykouzlit krásné širokoúhlé záběry, které se vám s běžným fotoaparátem nepodaří zachytit. Množství příslušenství umožní kameru připevnit na kolo, motorku, auto, helmu a vlastně kamkoli si vzpomenete, a to včetně dronů. Díky tomu můžete zachytit nečekané situace na cestách a nebo si kameru vezmete na dovolenou do moře a nemusíte se bát toho, že se s ní něco stane.

SJCAM SJ4000 Wi-Fi je momentálně asi nejlepší volbou pro všechny, kdo chtějí mít kvalitní akční kameru za rozumný peníz bez nutnosti dalších investic.

 

Plusy                                     Mínusy

+ cena                                   – kvalita krytky baterie

+ bohaté příslušenství       – absence krytky konektorů

+ displej

+ Wi-Fi