V naší první recenzi dronu se zblízka podíváme na levný model kvadkoptéry s kamerou od společnosti JJRC, model H6C. Vzhledem k ceně se jedná o ideální stroj do začátků, kdy vás to v případě pádů a následného rozbití nebude zas až tak moc mrzet.

Obsah balení
V poměrně velké krabici se skrývá malý dron, čtyř kanálový vysílač, USB nabíječka, 2 sady vrtulí, ochranný plastový rám, 2 GB micro SD karta, USB čtečka a nástroj sloužící k výměně vrtulek. Adaptér do síťe byste hledali marně, ale poslouží nám i stávající co máme k telefonu. Pro základní seznámení nám kluci čínští přidali i návod v jejich rodném jazyce a naštěstí i v angličtině. Stačí už jen sehnat čtyři “tužkové” baterie do vysílače a můžeme se připravit k prvnímu letu.

Konstrukce
JJRC H6C se řadí se svými rozměry 13,4 x 13,4 x 3,5 cm a váhou 50 gramů k menším kvadkoptérám a na výběr máme mezi červeno/černou a modro/černou variantou. U těchto létajících hraček jde především o nízkou hmotnost a tak použití plastu není žádným překvapením. Plast je dostatečně pevný, ale zároveň pružný a bez problému snese i tvrdší nárazy a pády. Ochranný rám lze sundat a létat bez něj, ale v případě kolize pak počítejte s tím, že vrtulky nevydrží na místě a budete je dlouze hledat.

Kvadkoptéra má čtyři ramena na jejichž koncích jsou umístěny motory a na těch jsou připevněny vrtule. V přední části je napevno umístěná 2 MPx kamerka, která je mírně nahnutá směrem dolů. Vzadu je otvor do nějž se zasouvá akumulátor a na spodní straně najdeme skrytý slot na micro SD kartu, kam se ukládají pořízené záběry. V těle jsou umístěny LED diody. Ty umožňují nejen lepší orientaci ve tmě, ale změnou blikání oznámí spárování s vysílačem a taky upozorní na nízký stav baterie a tedy nejvyšší čas k přistání.

Vysílač je v módu 2, tedy s plynem na levé straně. Tvar je podobný herním gamepadům a v ruce se příjemně drží. Na všechny ovládací prvky lze snadno dosáhnout a nemám co bych vytknul. Na černobílem displeji najdeme informace o zapnutém osvětlení, kameře, signálu (ukazuje buď plný a nebo vůbec) a stavu baterií ve vysílači.

Pokud se vám podaří rozbít plastové tělo, odejde motor a nebo ztratíte vrtule, nic se neděje. Všechny náhradní díly snadno a levně seženete u čínských prodejců.

Letové vlastnosti

Pokud nemáte s ovládáním dronů žádné zkušenosti, tak vám bude chvilku trvat než budete létat bez nehod a kvadkoptéra se bude pohybovat směrem, kterým opravdu chcete. S každým dalším letem, ale budete jistější a let bude plynulejší. Rychlost je automaticky nastavena na 25% a jde ji dále zvýšit na 50, 75 a 100%, kdy je ovládání už velmi citlivé a kvadkoptéra létá jako splašená.

Při mírném vánku drží dron vcelku stabilně na místě díky 6-ti osé stabilizaci, ale při silnějším větru už tomu tak není. Poryvy unáší dron od vás a dostat ho bezpečně zpět vyžaduje zkušenost a rychlé prsty. Doporučuji proto létat v menších výškách. Ušetříte si spoustu času následným hledáním po stromech v okolí. Vzhledem k velikosti a váze je to však omluvitelné.

Na otevřeném prostranství můžeme létat do vzdálenosti cca 80 metrů než dojde k poklesu a následné ztrátě signálu.

JJRC H6C zvládá i akrobatické kousky v podobě flipů do všech stran. Flip se provádí stisknutím tlačítka a následným výběrem strany na kterou chcete otočku provést. Jednoduché a efektní.

Baterie s kapacitou 350 mAh zvládne něco okolo 8 minut letu a nabíjení zabere maximálně 40 minut. Je však vyměnitelná a tak nic nebrání si pořídit pár kousků navíc. Cena se pohybuje kolem 100 Kč/kus. Nalezl jsem i sadu pěti baterií s nabíječkou za zhruba 300 Kč a s těmi pak můžete létat do zbláznění.

Kamera

JJRC H6C je pravděpodobně nejlevnější dron na trhu pyšnící se HD kamerou. Vzhledem k ceně jsem nečekal žádné zázraky, ale při prohlížení prvních záběrů jsem byl docela překvapen. Za ideálních světelných podmínek nevypadají videa vzhledem k ceně špatně i když jim chybí ostrost. S ubývajícím světlem se pak výrazně zvyšuje šum. Problém je i s vyvážením bílé, ale opět připomenu že se jedná o hračku za pár korun a tak tyhle nedostatky odpouštím. Ze začátku jsem měl problém s občasným sekáním videa, což bylo vyřešeno výměnou paměťové karty za jinou.

Jak můžete vidět, tak kvůli abcenci FPV(first person view – přenos obrazu ze vzduchu na zem v reálném čase) se ne vždy podaří zachytit to co zrovna chcete.

Videa se ukládají do formátu AVI v rozlišení 1280 x 720 a 30 snímcích za sekundu a fotografie mají stejné rozlišení.

Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout tady a videa zde.

Závěr

Budu se opakovat, ale JJRC H6C je naprosto ideální stroj pro začátečníky. Za malý peníz dostanete dron s kamerkou a vynikajícím poměrem cena/výkon na kterém se naučíte létat. Kvadkoptéra je stabilní, živá a odolná. Přesto se jedná spíše o hračku, takže nečekejte žádné zázraky a pokročilé funkce. Pro někoho může být i nevýhodou absence headless módu. JJRC H6C je ideální jako první kvadkoptéra a třeba vás díky ní létání nadchne a časem pořídíte i něco dražšího.

Cena JJRC H6C je 1060 Kč/ 38€ a koupit si ji můžete zde.

Pokud vás cokoliv zajímá, neváhejte se zeptat v diskuzi.