Pokud jste se rozhodli si pořídit dron, budete postaveni před zásadní otázku, kde si jej opatřit. Na rovinu si povězme, že v současné době většina produkce pochází z Číny. A to se můžeme bavit jak o těch nejlepších, jakými jsou například drony z produkce DJI, přes střední třídu, Cheerson CX-20, až po drony směřující spíše do kategorie „hraček“. Ano najde se i producent v našich luzích a hájích, ale zde jde spíše o profi zaměření a tomu odpovídající i ceny.

Takže chtě nechtě budete postaveni před otázku, jestli jít do koupě přímo z Číny, nebo si najít distributora zde v Čechách a o něco si připlatit. My se dnes podíváme na tu první možnost, tedy nákup přímo z Číny a nebojte není to taková věda, naopak jde poměrně o jednoduchý proces.

dron z číny _6

Jak si tedy koupit dron z Číny? Největší záludnost vás asi čeká ještě před koupí v Číně. V mnoha zemích totiž nejsou pro tyto hračky moc nakloněni a už vůbec k jejich dovozu, což má i pochopitelné důvody. Ohledně naší země se legislativa v této věci zatím připravuje. Tudíž omezení v dovozu zatím neexistuje, ale je tu jiný problém a tím je provoz tohoto zařízení, kdy do toho vstupuje telekomunikační úřad. Existují totiž frekvenční pásma, která je třeba respektovat a nesmí na nich být používáno jiné zařízení. V tomto případě tedy hrozí, že radiové vlny na kterých je váš vyhlédnutý stroj provozován nemusí odpovídat legislativě našeho ČTÚ. Pozor zde  hrozí až desetitisícové pokuty.

Takže doporučuji toto téma  nejdříve trochu nastudovat a porovnat s vámi zvoleným dronem, než se dostanete do sporů se zákonem. (článek na toto téma připravujeme)

Výběr prodejce. Příběhy lidí, kteří byli ošizeni čínskými podvodníky pomalu a jistě mizí, přesto obezřetnost bývá na místě. Na čínském trhu najdeme dva typy prodejců, kteří exportují své zboží mimo svou zem. První využívají tzv. tržiště jakým je Aliexpres nebo DHGate apod. Druhá skupina si vystačí sama a provozuje své vlastní on-line obchody, například Banggood, GearBest, Coolicool, a další.

dron z číny _3

Pokud se rozhodnete pro prodejce využívající platformu ne nepodobnou a pro našince známějšího Amazonu, tedy v čínském provedení Aliexpress / DHGate bude pro vás stěžejní si projít záznamy v podobě zpětné vazby. Upřímně nemám moc zkušeností s DHGate, ale prostředí Aliexpressu již dobře znám a zde jsem již několikrát objednával různé zboží aniž bych byl nějak ošizen.  Jako obecné pravidlo beru v potaz ratingové body prodejce, kdy má alespoň 500 až 2000. Dále si projdu zpětné vazby přímo na prodejce a také na daný produkt. Důležitá je možnost komunikace s prodejcem skrze chat a určitě vyzkoušet rychlost jeho reakce. Můžete také požádat o feedback ostatních nákupčích, pokud nejste plně přesvědčeni. Jakmile máte v ruce přesvědčivé důkazy, že vše je v pořádku, nic nebrání vašemu nákupu. Aliexpress má ještě jednu výhodu. U většiny produktů je garance dodací lhůty a při nedodržení vám bude plně vrácena platba. Něco podobného, jako v případě PayPal. Pokud obchod neproběhl v pořádku a máte pro to důkazy, bude vám opět platba plně vrácena.

Druhou možností je nákup ze samostatných on-line obchodů. Většina on-line obchodů se obvykle specializuje na určitý druh produktů/výrobků. Tyto prodejci mají většinou přímé vazby na výrobce/producenty, takže máte větší šanci na dostupnost daného produktu a často i za lepších cenových podmínek, než-li v případě prodejce skrze Aliexpress.

Zde několik důvěryhodných on-line obchodů:

CooliCool (divize spadající pod eFoxShop skupinu, možnost slev)

GearBest (zajímavé cenově)

Banggood (tuna produktů)

Chinavasion (jeden z nejstarších a nejdůvěryhodnějších obchodů)

Geekbuying (najdete zde “COOL” věci)

EverBuying (dceřiná záležitost GearBest store)

Tmart (další důvěryhodný on-line obchod)

… A další

Vyberte vhodný způsob dopravy. V závislosti na hodnotě dronu a vaši důvěře ke globálním zasilatelské poště, nebo kurýrním společnostem, bude toto druhá těžká volba a opět spočívající na vás. Pro rychlé dodání je doporučena kurýrní společnost, jako jsou DHL, FedEx, UPS případně využití služeb EMS. Ve většině zemí tyto kurýrní společnosti fungují bez větších problémů. U nás snad můžu zmínit, že ve věci proclení vás pravděpodobně čeká i další náklad a tím je poplatek, který si tyto kurýrní společnosti účtují v této věci. My to nazýváme výpalné a k tomuto tématu se vyjadřujeme na našem spřáteleném blogu gizchina.cz, přesněji zde a zde a nejaktuálnější zde. Doporučuji prostudovat i případnou diskusi pod články.

dron z číny _1

Pokud se rozhodnete pro globální poštu, čekejte sice nízké náklady (většinou jde o freeshiping), ale podstatněji delší dobu dodání. Ta se ze zkušeností pohybuje od tří týdnů do více jak měsíce. Také můžete očekávat nešetrné zacházení s balíky a hrozbu znehodnocení  zásilky.

Nezapomeňte také na případné Clo a DPH, které může být vystaveno Celní Správou a případně i pozdržení na tomto úřadě a to především pokud použijete služeb globální pošty, kterou je součástí i naše Česká pošta n.p.

  • Zboží do hodnoty 22 eur nepodléhá clu, ani DPH.
  • Na zboží v hodnotě od 22 do 150 eur zaplatíte pouze DPH, nikoli clo.
  • Zboží překračující hodnotu 150 eur již podléhá clu i DPH.

Poznámka: pozor do celkové hodnoty se započítávají i případné poplatky za dopravu.

dron z číny _4

Čínské obchody se snaží balení zásilek řádně zabezpečit, takže pokud dojde k nějakému nešetrnému zacházení, neměl by být tedy problém, že bychom se měli obávat o přežití obsahu uvnitř, tedy ve většině případů. Přesto obezřetnost bývá na místě a doporučuji celý balík otevřít ještě před pracovníkem kurýrní služby a zdokumentovat. Tím se můžete vyhnout zdlouhavým nepříjemnostem.

dron z číny _5

Pokud se však rozhodnete koupit nějaký high-end dron (cenově se pohybující nad 250 dolarů), je na místě zvolit nějakou renovovanou parcel společnost. Mezi mé oblíbené patří FedEx. O službách DHL po jedné mé zkušenosti si nejsem až tak jist – více o tom najdete zde v sekci balení. Samozřejmě se může jednat o výjimku. Doporučuji přečíst už jen z důvodu, jak se vyhnout případnému zdlouhavému procesu řešení, který jsem již nastínil výše.

Trpělivost je klíčem úspěchu. Dokážu si představit, jak dokáže být doprava koupeného dronu stresující. Nicméně neměli byste se nechat strhnout do stavu chronické netrpělivosti. Obvolávat kurýrní společnosti každou chvíli není úplně dobrým nápadem. Pokud máte přidělené číslo, veškeré informace získáte pomocí sledování zásilky.

Ani pokusy vyhnout se vyhnout poplatkům související s celním odbavením (CLO, DPH) není úplně ideální volba. Hrozí vám zde pozdržení a zdlouhavé prokazování vaši, případně jejich pravdy. Opět hrozí zdržení ve věci proclení a nakonec zaplacení poplatků v plné výši a možných dalších postihů.