Není to ještě tak dávno, co se všechny záběry ze vzduchu museli natáčet z letadla nebo vrtulníku. Doba však pokročila a nyní máme možnost volby. Dron vs. helikoptéra? Drony jsou skvělé nejen pro zábavu, ale samozřejmě i pro natáčení a další práci. A jak se vyvíjí kamery, vývojem prochází také i drony. Koptéry jsou stále sofistikovanější a zároveň jednodušší na obsluhu. Díky tomu a možnostem které nabízejí jsou stále oblíbenější nejen mezi zemědělci, rybáři, myslivci, správci objektů či snad u policie. Kromě zábavy jsou úplně nejlepší pro natáčení samotné. Největší rozpočty při ceně na minutu výsledného videa jsou utráceny při natáčení reklam a prezentací. A jaká je nejlepší kombinace všech možných faktorů? Emoce, akce, barvy, úchvatné okolí a záběry v pohybu.

Dron vs. helikoptéra

Sportovní aktivity, turistika, krásy přírody nebo pohyblivé objekty jsou jako stvořené k natáčení ze vzduchu. Nebo že by natáčení ze vzduchu bylo jako přímo stvořené pro tyto věci? Dokonce i porno průmysl spatřuje v tomto druhu natáčení jistý potenciál a jak je ve všeobecné známosti, je naše vlast v tomto oboru světovou velmocí. Záběry ze vzduchu jsou ale také vhodné pro nejrůznější marketingové účely. Například reklamní spoty, jež mají útočit na smyslové vnímání a vyvolávat emoce.

Koptéry jsou skvělé pro natáčení všeho možného, protože umožňují natáčet objekty z různých perspektiv a klidně i v pohybu. Kromě krásy přírody a historických monumentů jsou vhodné například i k natáčení sportovních aktivit. A vlastně ke všemu, k čemu jsou vhodné pohyblivé záběry ve třech osách.

Helikoptéra

Jistě, můžete si pronajmout vrtulník a nebo i klidně koupit. Jak říká jeden můj známý: “Vrtulník dneska může mít každý.” Myslí to smrtelně vážně a jeho argumentaci se opravdu těžce oponuje, protože na tom něco je. Náklady na helikoptéru oproti nákladům na profesionální dron jsou asi o jeden řád výše. A to z krátkodobého hlediska, protože z toho dlouhodobější se rozdíl násobí. Vlastnit vrtulník není v dlouhodobém horizontu zdaleka ten nejvyšší finanční náklad. Helikoptéra může při velmi vysoké kvalitě pořizovaných snímků dosahovat podstatně vyšších rychlostí. Můžete s ní také legálně vystoupat do mnohem vyšších výšek.

Pořídit si takovou helikoptéru můžete již od nějakých 2.500.000Kč. Je tam místo pro jednoho pilota a jednoho pasažéra, ale kameraman se tam vlastně ani nevejde. Pokud potřebujete nějaké místo a výbavu navíc, cena se opravdu rapidně zvyšuje. Pokud se budeme bavit o stroji s relativně slabým pohonem, krátkým doletem, ale dostatečným prostorem pro obsluhu kamer a technikou potřebnou k zajištění natáčení (nikoliv však výbavou k přímému natáčení), můžeme se bavit o částce velmi blízké pěti milionům. No a pak k tomu musíme připočítat další náklady. Tyto jsou závislé na jeho vytížení, ale pro zjednodušení můžete počítat se 40.000Kč za jeho pronájem místa v hangáru na měsíc, 40.000Kč na jednu motohodinu provozu včetně servisních nákladů. A samozřejmě pak musíte počítat s dalšími poplatky spojenými s letovým provozem, přistáními a podobně. Stále ještě nemáme kamery s další nezbytnou technikou, kameramana a tak dále a tak dále. Vše se dnes dá také velmi snadno pronajmout. A v závislosti na mnoha faktorech se můžete pohybovat někde od 20.000Kč/h.

Helikoptéra vs dron

Dron

Drony jsou nám již podstatně blíže, protože oproti vrtulníkům, několik dronů sami máme. Pokud bychom se bavili o podobné technické úrovni, mohli bychom to přirovnat například k DJI Inspire 2. Potřebujete výbavu v podobě minimálně Zenmuse X5S, mnoha filtrů, několika párů akumulátorů, několika SSD disků. A také ještě kopec dalšího příslušenství, které musíte někam uložit. Jsme tedy na částce někde kolem 400.000Kč s kompletní hardwarovou výbavou pro samotné natáčení. Pilot i kameraman pracují za nižší hodinovou sazbu. Pronájem bude také brzy samozřejmě možný a bude se pravděpodobně pohybovat někde kolem 7.000Kč/den a 16.000Kč/týden a příplatek za nějakou tu výbavu.

Dron si také můžete (nechat) postavit dle vlastních požadavků. Při naší loňské návštěvě na plzeňském DronFestu jsme viděli nejednu koptéru za milion bez kamery. Byla tam i jedna za 5 milionů a ani ta stále nepatří mezi ty nejdražší. S dronem se oproti vrtulníku dostanete například do menších prostor a také si snadněji můžete zajistit náhradní zdroje energie. Dron má ale ovladatelnost omezenou dosahem rádiových vln, na které má velmi zásadní vliv například zarušení například kvůli WiFi. Ve městě je tedy kratší dosah, než v nezarušené krajině bez stromů a dalších “překážek”.

Mezi nejoblíbenější značky dronů pro natáčení patří DJI, Yuneec, 3DR nebo třeba Walkera.

Helikoptéra vs dron

Kamery

Bez kamer by nebylo možné natáčení. Záleží samozřejmě na tom, jaký druh kombinace hardwaru zvolíte. Můžete si vybrat kompletní řešení jako například výše zmíněný model od DJI s kamerou Zenmuse X5S s rozlišením 5,2K nebo si klidně postavit vlastní dron a zavěsit na něj například kameru za milion. Otázkou pak je, jak by dopadl výsledek. Protože podle výsledků testů Cinema5D má integrovaná a bohužel neodnímatelná kamera Zenmuse X5S kvalitnější výstup, než Arri Alexa Mini. Ale i tady se dá nějaký ten peníz ušetřit. Stačí si vybrat drona, který unese akční kameru a tu si pak vybrat samostatně. K tomuto výběru můžete například použít náš článek s aktuálními tipy na konkrétní typy akčních kamer.

dron vs. helikoptéra

 

Dnes se asi nemá cenu moc ptát, zda radši natáčíte s dronem nebo z helikoptéry. Ale pokud by vás k tomuto zajímalo více informací, ozvěte se nám, co byste k tomuto tématu chtěli vědět a my pro vás rádi připravíme čtení s bližšími informacemi. Ale můžete se s námi podělit o vlastní názor či další diference při volbě dron vs. helikoptéra.

 

Zdroj: Cinema5D