Dnes jsem si pro vás připravil porovnání dvou akčních kamer za rozumnou cenu, které nám zapůjčil internetový e-shop Isix.cz.

Přečtěte si i naše další recenze

První kamerou je SJCAM SJ5000x. Jedná se o nejnovější kameru ze stáje SJCAM. Tato limitovaná edice přináší video v rozlišení 4K, stabilizaci videa a větší displej. Tuto kameru jsme již dříve testovali (recenzi najdete zde), takže dnes si ji jen rychle připomeneme.

Druhou kamerou je Kamera GitUp Git2. Na kameru GitUp Git2 ještě recenze nebyla a tak se na ni podíváme trochu blíž.

Parametry

[table id=5 /]

GitUp Git 2

IMG_1884

GitUp Git 2 umí natáčet video v rozlišení 2K (2560 x 1440) a to při 30 snímcích za vteřinu. Full HD video (1080p) natáčí při 60 snímcích za sekundu a HD video (720p) dokonce zvládne při 120 snímcích za sekundu. To vše díky integrovanému čipu Novatek 96660.

Kamera má 16MPx senzor od Sony IMX206, díky jemuž můžete pořizovat velmi slušné fotografie i ve formátu RAW.

Na levém boku kamery je mikrofon a microHDMI a miniUSB port. Do miniUSB jde připojit i externím mikrofon.

Na pravém boku kamery je slot pro microSD kartu, tlačítko pro vstup do menu kamery nebo tlačítko pro zapnutí WiFi. Zapnutou Wi-Fi poznáme podle modré signalizující diody, která je umístěna na přední straně kamery.

Na zadní straně najdeme 1,5 palcový displej, díky kterému se můžete snadno orientovat v nastavení kamery a také máte přehled o tom co natáčíte.

Na spodní straně najdeme už jen dvířka, pod kterými se skrývá baterie. Baterie má sice kapacitu 950 mAh, ale její výdrží jsem byl poněkud zklamán. Hodně velkou roli ve výdrži baterie totiž hraje displej. Displej sice automaticky zhasne asi po půl minutě, ale i tak to má velký vliv na výdrž baterie.

SJCAM SJ5000X

IMG_20151201_125408

Pěkně zpracovaná kamera si poradí i se 4K rozlišením i když tak jako v případě GitUp Git 2 se jedná o dopočítávání pixelů, tzv. interpolaci. Pokud se podíváme na rozdíly mezi těmito dvěma kamerami, tak jsou především ve snímači a velikosti dipleje. SJ5000X také nabízí větší výběr nastavení úhlu záběru a to 170°, 140°, 110° a 70°.

Designově jsou na tom obě kamery podobně a po konstrukční stránce jim není co vytknout.

Obsah balení

GitUp Git 2

V balení najdete spoustu příslušenství, které se pro používání outdoorových kamer hodí. Kromě vodotěsného pouzdra, se kterým se můžete potopit až do 30 metrů jsou ke kameře dále dodávány držáky na helmu či kolo. Občas jsem měl trochu problém zvyknout si na otevírání vodotěsného pouzdra kamery, ale to je asi o zvyku. Příjemným překvapením pro mě byla také náhradní baterie, která je vzhledem k menší výdrži baterie často potřebná. Vím, že téměř žádní výrobci akčních kamer nedodávají adaptéry pro nabíjení, ale vzhledem k honosnému příslušenství by adaptér pro nabíjení kamery mohl být součástí balení. Kdybych totiž neměl adaptér od iPhonu, tak nevím, kde bych si kameru třeba na dovolené nabíjel, když nemám k dispozici notebook.

Ke kameře je možné dokoupit již zmiňovaný externí mikrofon nebo dálkové ovládání, které je podobné náramkovým hodinkám, takže jej snadno připevníte na ruku a můžete kameru ovládat pohodlně ze zápěstí. Pro některé uživatele jako jsem například já, může být ale dálkový ovladač na zápěstí docela k ničemu. Pokud totiž chcete jezdit v zimě na horách a držet před sebou selfie tyč, tak zápěstí asi není zrovna praktické místo na ovládání kamery. Osobně bych byl radši za ovládání, které se dá připevnit k selfie tyči, jako to má třeba GoPro. Pokud ale srovnám cenu dálkového ovladače od GoPro a od GitUp, tak bych se raději spokojil se zápěstím.

SJCAM SJ5000X

SJCAM toho dal do krabice o něco víc a najdeme zde vodotěsné pouzdro, krytka objektivu, dvířka pouzdra s průduchy, úchyt na řídítka, držák holé kamery včetně klipu, redukce na stativ, rychloupínací úchyt, zahnutý lepík na helmu, 3-way pivot držák, náhrádní 3M samolepky, set dvou pásků, USB kabel, čístící utěrka, anglický manuál a nálepky s logem SJCAM. I tady chybí adaptér do sítě.

IMG_20151201_124439

Už na první pohled je kamera GitUp oproti SJCAM menší, takže jsem se rozhodl obě kamery zvážit. Jsem majitelem kamery GoPro Hero a když jsem vzal do ruky SJCAM, tak se mi zdála docela těžká. Do srovnání hmotnosti jsem se tedy rozhodl přidat i GoPro Hero.

[table id=6 /]

Váha není až tak podstatná, ale pokud chcete mít kameru na helmě celý den, tak rozdíl 40g po nějaké době poznáte.

Srovnání: video

Jak kamera SJCAM SJ5000X, tak také GitUp Git 2 zvládá rozlišením 4K. Abych to ale uvedl na pravou míru. Rozlišení 4K vznikne interpolací. Maximální rozlišení (bez interpolace) je pro kameru SJCAM SJ5000X 2560 x 1440 pixelů a pro kameru GitUp Git 2 je to 2880 x 2160 pixelů.

Pojďme se ale podívat na praktické srovnání videa těchto dvou kamer.

Jako první se podíváme na srovnání kamer při rozlišení 1080p/60fps, což je asi nejpoužívanější rozlišení vůbec. Obě kamery jsem měl na selfie tyčích, takže záběry jsou pořízeny ve stejný čas a vidíte téměř totožný záběr. Záběry nejsou pořízené zrovna za slunných dní, ale i tak je podle mě světelnost velmi dobrá.

Dále se podíváme na rozlišení kamer při nejvyšším možném rozlišení, což je v tomto případě 4K.

Na závěr se podíváme na srovnání videa v rozlišení 720p/120fps, což je vlastně slow-motion.

Kamery samozřejmě pořizují i velmi slušné fotografie, takže se pojďme podívat na jejich srovnání.

Omlouvám se, ale bohužel jsem měl problém s microSD kartou, takže se mi zachovala pouze hrstka fotografií.

Veškeré fotografie i videa budou v nejbližších dnech, kvůli problémům s připojením, přidány i na internetové úložiště, aby jste je mohli shlédnout v plném rozlišení. O nahrání budeme informovat na naší FB stránce.

Závěr

Výhody SJCAM SJ5000X:

  • vyšší rozlišení videa
  • více “akčních” tlačítek
  • lepší orientace v menu

Výhody GitUp Git 2

  • menší velikost a nižší hmotnost
  • vyšší rozlišení fotografií
  • nižší cena
  • možnost dokoupení dálkového ovládání a externího mikrofonu
  • u všech nyní nabízených kamer již nahraný český firmware

Obě kamery mě mile překvapily a musím přiznat, že ve většině případech překonávají mé GoPro Hero. Kamery jsem měl ale jen krátkou chvíli, takže nemůžu posoudit jak si povedou po delším a aktivním používání.

Na závěr bych chtěl ještě jednou poděkovat e-shopu isix.cz, který nám poskytl kamery k porovnání.

Chcete také testovat nejnovější akční kamery? Napište nám prostřednictvím kontaktního formuláře.