Ehang 184 – jednomístný dron na cesty za nákupem nebo do práce

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Není dron jako dron a toto už je něco na úrovni dopravního prostředku. Čínský výrobce dronů Ehang, který začínal s malými drony se zavěšenou kamerou se na letošním veletrhu CES 2016 v Las Vegas pořádně vytáhnul. Představil totiž oktokoptéru s jednomístnou uzavřenou kabinou. Tento, momentálně, asi jediný dron, umožňující přepravu jedné osoby se jmenuje Ehang 184 (interně mu vývojáři říkají Personal Flying Vehicle = PFV) byl vyroben v čínském městě Kuang-Čou.

Možná se ptáte, proč jsem v úvodu psal, že jde o oktokoptéru, když Ehang 184 má jen čtyři ramena, nesoucí vrtule. Je to tím, že na každém sklopném rameni jsou vrtule hned dvě a vzdálenost mezi rotory je přibližně 2,4 metry. Tuto potvůrku pohání osm elektromotorů o výkonu 106 kW, které nabijete v rozmezí 3 – 4 hodin. Poté se můžete vypravit na let trvající až 23 minuty. Výrobce udává maximální rychlost 100 kilometrů za hodinu. Co může být pro některé z nás limitující je nosnost. Ta je dána do 120 kg. Dolet tohoto jednomístného dronu byl změřen na 16 km, a to za čas rovnající se 23 minutám. Pak je nutno přistát někde, kde vám dobijí baterie, což znamená, že akumulátory si Ehang 184 nese s sebou. Přesto jeho hmotnost bez pasažéra činí jen 200 kg.

Pro ty, kteří se inspirují leteckou akrobacií, bohužel, tento dron není. Zde jen zasednete, zavřete kapotu, v mobilní aplikaci zadáte cíl a pomocí mapového softwaru, spolupracujícího se systémem GPS, je vygenerována trasa letu. Pak už si jen tak letíte. Vzlet, cestu a přistání za vás odpracuje vestavěná elektronika. Vy se ovšem můžete věnovat například focení či mailování nebo poslouchání hudby. Stroj je sice určen pro lety v nízké nadmořské výšce, zhruba mezi třemi sty až pěti sty metry nad mořem, ale jeho teoretický maximální výškový dostup činí tři a půl kilometru.

Problém však zůstává v tom, v jakém právním režimu budou tyto speciální stroje létat. Nejde totiž ani o typickou helikoptéru ani o běžný dron. Výrobce sice tvrdí, že na jeho použití není potřeba letecká licence, ale pravda je, že příslušné autority na takový prostředek jednoduše nejsou připravené. Toto samozřejmě nevyřešíme, ale můžeme vyřešit, zda se nám podaří našetřit zhruba 5 milionů korun (to je zatím předběžná cena v přepočtu) na novou zábavnou hračku.

[gizmotimes]

%d bloggers like this: